Vietnamská Kultura

Slaví Vietnamci Vánoce nebo lunární nový rok?

christmas girl

Ve Vietnamu se sice Vánoce neslaví, ale Vietnamci v Čechách se v rámci své integrace přizpůsobili českým tradicím a mají u štědrovečerní večeře kapra i bramborový salát, drsnější mají king kraba. 😀 Také se peče české vánoční cukroví a děti kromě obálek s penězi dostávají i dárky, kopec dárků, když jsem viděl letošní fotky na facebooku, objem dárků se oproti minulému roku zdvojnásobil. Vše samozřejmě s vyzdobeným, většinou obřím stromečkem, čím větší, tím víc adidas :D, aby se předvedli příbuzným ve Vietnamu nebo kamarádům tady v ČR. Stromečky, dárky nebo king krab k večeři, všechno se dělá s láskou k dětem či rodině.

vnvánoce2

Hodně rodin každoročně sleduje, nás nevyjímaje, Tři oříšky pro popelku, Obušku z pytle ven. Oslavy vánoc nepatří k těm nejdůležitějším svátkům v roce. Slaví je převážně vietnamské rodiny křesťanského vyznání, jejich význam byl převážně duchovního charakteru, spojeny zejména s návštěvou bohoslužeb v kostele.

vnvánoce3
Vánoce v Hanoji

Pro Vietnamce je nejdůležitější oslavou v roce příchod nového lunárního roku „Tet“, který je pohyblivý, podle fáze měsíce, někdy na přelomu ledna a února. Já osobně jsem se narodil 6.2.1989 a tehdy to vycházelo přesně na nový lunární rok. Takže mám ocejchováno na čele, že jsem narodil na „Tet“ a máti to vypráví všem na potkání. 😀

vnvánoce4
Vánoce v Hanoji

25. prosince „Giang Sinh“ je v dnešní době Státním svátkem, který funguje hlavně v městech, které je kosmopolitnější než budhistický venkov. Dárky se rozdávají dětem, starším, starým nebo zamilovaným. Většinou je to stejně obálka s penězi. 😀

vnvánoce5
Děti ve VN

Pivo a fotbal, tyto dvě věci vlastně sblížily a integrovaly starší generaci Vietnamců v ČR. Vietnamci pracovat umí, ale také se umí bavit, většinou ve velkém, většinou si pronajmou celou restauraci, když chtějí něco slavit. Nový vietnamský, lunární rok začne 25.1.2020, psychicky se připravte, nakupte dost rachejtlí a 24.1. pořádně oslavte s rodinkou či přáteli.

christmas girl
Christmas girl

8 komentářů: „Slaví Vietnamci Vánoce nebo lunární nový rok?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s