Vietnamská Kultura

Významy barev ve Vietnamu

Naše nálada, pocity, sny či noční můry se projevují navenek. Ve svých vzpomínkách na Vietnam uchovávám mnoho poznatků o barvách a rád bych se o ně s Vámi podělil.

group of colors
Procházka s Ao Dai

Již delší dobu přemýšlím, jakým směrem článek pojmout. Nakonec jsem se rozhodl rozdělit barvy do 4 skupin, které podle mého názoru spolu ladí a na závěr se zmíním o barvách s dvojitým významem.

Barvy prosperity a blahobytu:

red

Červená (đỏ) symbolizuje štěstí člověka, lásku k bližním, spokojenost se svým životem a různorodé oslavy.

blue

Modrá (xanh da trời) je spojována s vnitřním klidem, vyrovnaností duše, nadějí v budoucnost a osobním růstem. Také se asociuje s nesmrtelností.

Gold

Žlutá a zlatá (màu vàng a vàng) bývala barvou královské rodiny. Symbolizuje bohatství, prosperitu, hodně štěstí a také změnu, lepší život. V některých kruzích představuje až božské vědomí.

Většina vietnamských holek se nedívá na barvu, ale na značku auta (BeMyWife). 😀 Jen staří lišáci berou v potaz i barevnou kombinaci.

Barvy Yin a Yang:

Yin a Yang je fundamentálním základem čínské filosofie a kultury. Princip spočívá v tom, že všechny věci existují jako neoddělitelné a protichůdné protiklady např. muž-žena, světlo-tma, mládí-stáří.

U.S. President Barack Obama smiles as he attends a town hall meeting with members of the Young Southeast Asian Leaders Initiative  at the GEM Center in Ho Chi Minh City, Vietnam
Prezident Barack Obama v Saigonu

Černá (màu đen) je barva temna, zla či špíny. Ale není černá jako černá. 😀

huong pham
Miss Huong Pham

Bílá (màu trắng) znamená čistotu duše, ale také smrt a konec životní cesty.

Pozoruhodným faktem zůstává, že se protiklady přitahují. Hodné vietnamské holky v bílém většinou chtějí kluka-zlouna v černém a naopak. Většina párů se stejně nepovede a Vietnamka v bílém skončí s bílým klukem (Čechem) a holka v černém s černochem. 😀

Osobně jí mám spojenou s vietnamskou písničkou o bílých vlasech babičky.

Barvy mládí, rebelství či úpadku:

green

Zelená (xanh lá cây) je barva chtíče a závisti.

wedding

Růžová (hồng) symbolizuje ženskost, něžné pohlaví, občas přejímá význam červené.

Vietnamky na sebe oblékají lotosovou, svoji krásu přirovnávají k jejím květům.

purple

Fialová (tím) je barvou modřin, našich starých ran či z období, kdy nám chyběla láska a něha.

Pamatuji si na svoji první třídu ve Vietnamu, měl jsem plnící pero s fialovým inkoustem a perfektní písmo, které jsem chodil ukazovat před celou třídu. Modřiny tomu hodně napomohly, byl jsem totiž často bit za špatné chování. 😀

orange-black-ao-dai

Oranžová (màu cam) se plete s pomeranči (cam). Vzniká složením červené a žluté barvy. Své rysy nese v podobném duchu, není tolik agresivní jako červená. Symbolizuje soucit a teplo, může také znamenat vášeň a kreativitu. (spíš lenost lenochoda :D)

agent-orange-5

Agent Orange je toxin, který Amíci použili ve válce ve Vietnamu. Hodně Vietnamců kvůli tomu nemá rádo oranžovou. 

AgentOrange4

Velký hladomor, který tehdy postihnul statisíce, není nic ve srovnáním s zdravotními následky na 3 miliónech vietnamského obyvatelstva. Kontaminovaná půda i sedimenty dodnes způsobují kožní vyrážky, rakovinu plic, prostaty atd. Na nás dětech poválečné generace se podepsala pouze větička, že “teče oranžová krev z nosu”.

Barvy stability a bezpečí:

man suit

Šedivá a stříbrná (xám, xám bạc) jsou barvy podobné, avšak významově odlišné. Šedivá znamená neurčitý či nejasný cíl, kdy člověk ještě přesně neví, co v budoucnu bude dělat.

Obě barvy znamenají finanční stabilitu. 

brown

Hnědá (nâu) je cílová barva. Poskytuje pocit bezpečí, stálost a také materiální zabezpečení. Rychle skočte na Vietnamce/ku v hnědém kabátu či šatech. 😀

greenandblue

Vietnamci mají stejné označení pro zelenou (xanh) a modrou (xanh) akorát se vždy přidává přívlastek buď nebeská modř nebo listová zeleň. Docela těžké je odlišit žlutou a zlatou, u nich člověk musí pochopit, co básník chtěl říci.

Pokud chcete pracovat pro nebo s Vietnamci, musíte si dát pozor při výběru barev u dekorování interiéru i exteriéru, protože o Vás hodně napoví. Stejné pravidlo platí u oblečení a modních doplňků. Hodně štěstí s odhadováním lidí, s úplnou přesností to nefunguje, protože existují chameleoni. 😀

conversation

Člověk nemusí nosit správné barvy, stačí když je používá v mluveném slovníku a my Vietnamci si vše domyslíme po svém. Pokud jste pověrčiví, vyhněte se černé, prostě jí ani nevyslovujte. Nebojte se používat hodně červené pro štěstí, zlaté jako bohatství a hnědé pro stabilitu a zázemí.

Přijďte podpořit náš team Sapatrip v sobotu 16.9. na Ochutnej Vietnam v Holešovické tržnici v Praze. Těšíme se na Vás, budeme podávat žabí stehýnka naložená v pastě z citrónové trávy, zázvoru a čili, pak smažené cvrčky a legendární nápoj bot san s limetkou. Na viděnou u dalšího článku.

 

4 komentáře: „Významy barev ve Vietnamu

  1. Zajímavý článek 🙂 z významů barev ve Vietnamu jsem znala červenou a zlatou, to mi přišlo jako taková klasika. A bílá že znamená smrt, to se také dobře pamatuje, protože u nás je to opačně. Dobré počtení, člověk se aspoň dozví něco nového 🙂 význam oranžové je dost smutný, chudáci děti.

    LADY LENNA

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s